297 деца от етнически малцинства, за които българският език не е майчин, ще бъдат привлечени към образователния процес в шест училища на територията на община Казанлък чрез модерни извънкласни форми, така че те да припознаят училището и учебния процес като нещо приятно и като своя среда.
Това цели стартиралият проект „Дъга на толерантността – партньорство за ефективна интеграция“ на Община Казанлък, който е насочен към деца от 1-ви до 4-ти клас от етнически малцинства. За успешното интегриране на децата и научаване на българския книжовен език ще се работи и с техните родители. Предварително е разговаряно с родителите на всички 297 деца, които са приели с готовност малчуганите да участват в проекта. Освен учене, се предвиждат редица разнообразни дейности като екскурзии до забележителни места в България, работни ателиета, спортни състезания, конкурси, концерти. На учениците, живеещи в селището до яз. „Копринка”, ще бъде осигурен ежедневен транспорт до училището в населеното място. Освен деца, в дейностите са привлечени и родители, като вече има 100 желаещи.
Училищата, които се включват в проекта, са ОУ „Свети Климент Охридски", с. Горно Черковище, ОУ „Свети Свети Кирил и Методий", с. Копринка, ОУ „Свети Свети Кирил и Методий", с. Ръжена, ОУ „Свети Паисий Хилендарски", с. Хаджи Димитрово, ОУ „Д-р Петър Берон", с. Шейново, ОУ „Свети Свети Кирил и Методий", с. Кънчево, както и Фондация „Ромско сърце“ в Казанлък.
В тези училища 99 процента от учениците са предимно от ромски произход, казаха днес директорите на учебните заведения. Но всички деца и родителите им, които се включват в проекта, го приемат с радост и огромно желание, сподели директорката на училището в Горно Черковище - Гинка Желязкова, където от 110 ученици, 60 от малките класове ще участват в проекта. Същата готовност за интеграция са проявили и децата от училището в Шейново, каза неговият директор Младен Манчев. От там ще се включат 23 деца.
Проектът ще продължи две години и е на обща стойност 215 108,99 лв. Финансирането е безвъзмездно по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014-2020, съфинансирана от ЕС чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!