Административният съд в София отмени незабавното прилагане на заповедите на председателката на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова за спиране едностранното увеличение на таксите по абонаментни планове на мобилните оператори Yettel и Vivacom.
Тя издаде забраните в началото на месеца, обявявайки, че това са нелоялни търговски практики. Променените условията на действащи договори, включително чрез увеличаване на месечните такси, е станало без писмено споразумение с потребителите за това, посочи шефът на КЗП.
Още през декември Yettel обяви, че от 5 януари вдига цените до действащите договори, като месечната такса се завишава с 1 до 3 лв., защото телекомът подобрил услугата, като включил повече минути и по-висока скорост на интернет. Vivacom пък обяви, че от началото на февруари вдига с 2 лв. месечната такса на своите абонати на мобилни услуги и с 1 лев - на фиксирани, защото вече имали по-големи разходи за заплати, ток и материали. Двете компании дадоха един месец срок на абонатите си, за да решат дали приемат новите условия или да прекратят договорите си, без да плащат неустойки.
Според КЗП потребителите са поставени в неравностойно положение и принудени да приемат нежелани промени или да прекратят договорите си при неблагоприятни условия. Например при отказ от договора потребителят трябва да издължи всички ползваните отстъпки за услуги, закупени устройства и оставащи лизингови вноски.
Двата телекома са обжалвали в съда заповедта на Филипова, с която тя забранява едностранното увеличение на цените по действащите договори. Съдът приема, че тя е изложила общи мотиви за забранени търговски практики, сред които обаче не е вдигането на таксите. „Безспорно заплащането на по-висока цена на част от потребителите рефлектира върху икономическите им интереси, т.е. засягат се важни обществени такива. Това обаче не е достатъчно. Следва обществените интереси да са особено важни, а конкретни обстоятелства не са изложени от страна на КЗП“, се казва в решението на съда по казуса с Vivacom.
По отношение на Yettel съдът посочва, че Филипова е мотивирала забраната си за поскъпването на абонаментни планове с „агресивна търговска практика от черния списък на търговските практики, които са забранени при всички обстоятелства“. „Не е посочено обаче, кой „черен списък“ органът приема, че съдържа прилагана от дружеството агресивна практика“, посочват съдиите.
КЗП може да обжалва пред Върховния административен съд в седемдневен срок определенията на Софийския административен съд. До произнасянето на ВАС обаче повишението на таксите на двете компании остава в сила.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!