Проектобюджетът на Община Казанлък за 2019 г. е 53 131 414 лв., което е с близо 3 млн. лв. повече от бюджета за 2018 г. По-голямата сума се дължи на увеличените средства по делегираната държавна помощ, които Общината предстои да получи за следващата година от централния бюджет. Към момента проектобюджетът за 2019 г. е без преходен остатък, като средствата ще бъдат разпределени в началото на следващата година с окончателното му приемане. Това обяви Славена Бояджиева, директор „Финанси и бюджет” в Общинска администрация на общественото обсъждане на финансовия документ за 2019 година. Заложените данъчни приходи от местни дейности са 4 867 500 лева, а от неданъчни – 10 512 095 лева.От продажби Общината очаква да постъпят в хазната над 3 млн. лева.
4 600 000 лева са средствата, включени в Инвестиционната програма на Община Казанлък за 2019 година, като от тях 760 хиляди са от местния бюджет. За асфалтиране на улици в града и населените места са предвидени над 2 млн. лева, от тях 1.040 милиона са за града, останалите са за населените места, съобщи заместник-кметът по инфраструктура, строителство и транспорт Даниела Коева. За бордюри и тротоари са предвидени 200 хил. лева, за частично изкърпване на улици - 150 хил. лева, за ремонт на 4-класната пътна мрежа - 200 хил. лева.
В селата основно кметовете са пискали асфалтиране на улици с изключение на село Бузовград, където е посочен ремонт на читалището, и град Шипка – продължаване на облагородяване на центъра на града, чийто първи етап бе направен през тази година. В града ще се продължи с работа по улиците в кв. „Изток” – преасфалтиране на ул. „Олимпиада”, за кв. „Васил Левски” е предвидено подобряване на състоянието на настилките между блоковете 15 и 16. За централната градска част – асфалтиране на ул. „Орфей” след укрепване коритото на Стара река, ул. „Есперанто” и други. Изцяло ще бъде изградено междублоково пространство между ул. „Тракия” и бул. „Никола Петков”.
През 2019 година ще се ремонтира сградата на „ДКЦ – Поликлиника”, както и тази на детска градина 17 „Славейче”. Ще бъдат обновени детски съоръжения и площадки, ще се постави видеонаблюдение в града. Заложени са и средства за изграждане на площадка за домуване на електромобилите, които ще бъдат закупени по проекта за Интегриран градски транспорт, както и за зарядна станция, каза още Даниела Коева.
По проекта „Светът на траките” ще бъдат направени 3 обекта – социализация на могилата „Оструша”, изграждане на велоалея от Крънско ханче до входа на град Шипка, където ще бъде изграден Туристически информационен център.
Въпреки малкото граждани, присъствали на общественото обсъждане на проектобюджета за 2019 година, то премина доста емоционално, след изказванията на синдикатите. Цветанка Пискова, председател на СРС на КТ „Подкрепа”-Казанлък, повдигна въпроса за заплатите в здравеопазването и внесе писмени предложения, които да бъдат разгледани. Тя беше подкрепена от своя колега, председателя на КНСБ в града Николай Маринов, който предложи да има допълнителни материални стимули в здравеопазването, в социалните дейности и културата така, както това се случва в образованието. Маринов апелира да се отделят повече средства и за частично изкърпване на улици в града. Изказвания имаше и от граждани. Яни Ташев също повдигна въпроса за разпределението на средствата за работни заплати в различни сфери, както и малкото увеличение на средствата в здравеопазването. Симеон Шопов акцентира върху поддръжката на парковете и зимното поддържане, като според него средствата от 2600 лева на кметство за зимно поддържане са малко и не бива да са разпределени по равно за всички населени места. Минчо Ковачев отново постави въпроса за публично-частно партньорство и за производство на контейнери, на които е изобретател, като насочи упреците си към Общинския съвет.
Предложенията, постъпили по време на обсъждането, ще бъдат взети под внимание при окончателното изготвяне на бюджет ‘ 2019, обявиха от Общинска администрация.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!