Това каза в интервю за BTV министърът на културата Боил.
Шипченското читалище е герой от новините в последните няколко дни, с след като във Фейсбук първо се появиха кадри на разрушената вън и вътре сграда. Заради разрушенията читалището е изоставено от местната общност и културните дейности вече 20 години се провеждат в друго помещение, в друга сграда. Междувременно сградата продължава да се руши.
Още вчера в разпространено официално писмо от Министерството на културата се разграничиха от твърденията на управата на Шипка, че читалището е собственост на Министерството на културата и уточниха, че то е частна общинска собственост.
По думите на министър Банов другите варианти за търсене на възможности за финансиране: новите европейски програми от новия програмен период след 2020 година, в който ще има две програми за културна инфраструктура и даване на статут на читалището на паметник на културата, с цел да се търсят и други възможности за финансиране. Идеята за възстановяване и с помощта на доброволци също не е чужда.
Министърът на културата оцени усилията на общината в Казанлък да се поддържа дейността над 20-те читалища на територията на община Казанлък, но уточни, че подръжката на едно работещо читалище не може да се сравнява с грижата по едно рушащо се читалище, но предвид статута на рушащото се читалище, то също е грижа на местната власт.
Читалището в Шипка е строено през първите 30 години на миналия век, с изключителното участие на доброволци. Завършено е по царско време и на практика открито през 1934 година.
В 13,30 часа днес следобед министърът на културата Боил Банов ще се срещне пред сградата на рушащото се читалище в Шипка с кметовете на града Веска Панайотова и с кмета на Община Казанлък Галина Стоянова.
Eksxwa преди 2 години
Eksxwa преди 2 години