И казанлъшки самодейци на Роженския събор Над 3000 певци, свирачи, танцьори, сладкодумци, събрани в 190 групи и ансамбли и 140 индивидуални изпълнители от Родопите, Пиринско, Добруджа, Тракия, Шоплука, са заявили участие в поредния Национален събор за народно творчество и животновъдство, който ще се проведе на Рожен. Тазгодишното му издание е на 17,18 и 19 юли и за него вече се стягат и самодейци от читалищата в община Казанлък.
За своята над 100 годишна история Рожен се превръща в най-голямата сцена на родопската песен и е сред най-ярките културни събития в страната.
Само като зрители на събора и посетители, организаторите очакват над 300 хиляди души от страната и чужбина, десетки телевизионни екипи, които да отразят едно от най- колоритните събития в националния календар на съборите.
За търсачите на силните усещания и за участниците са предвидени и над 40 декара за палатков лагер, който започва да се гради още в края на тази седмица. Над 5 декара ще е само националният трибагреник, един от символите на събора. 400 каба гайди ще огласят със звуците си проявата.
По традиция Роженският събор е съпроводен с многобройни интересни прояви, сред които е Фолклорният конкурс за автентичен фолклор и етнокултура.
Освен традиционните надпявания, надсвирвания и надигравания ще има и: Конкурс за словесен фолклор, в който ще се разказват приказки, легенди, сказания, балади, народна поезия, пословици, поговорки, Конкурс за геги и хурки, колекция чанове и хлопки, гайдарски и овчарски торби, ямурлуци.
С особен интерес се очаква и конкурсът за обредни хлябове и местни обичайни печива и ястия. Съборните прояви са съпроводени и с изложение и аукциони на животни, изложение на млечни, месни и биопродукти от цялата страна, занятчийско изложение, както и богата етнографска и музейна експозиция.
За малчуганите организаторите предвиждат конкурс за детска рисунка по темата, с много награди. Конни атракции, състезания по ръчно доене, състезание по стрижба, са също част от емоциите, които очакват гостите на събора. В последните ще могат да се включат като състезателите и самите те.
Роженският събор има над стогодишна традиция. Първият събор е организиран през 1898г. Идеята е дадена от отец Ангел Инджов – свещеник в с. Соколовци. Той призовава енориашите си да почетат всички светии на роженските параклиси в Деня на св. Пантелеймон – 27 юли, при параклиса "Св. св. Кирик и Юлита", където и до днес се провежда съборът. На Рожен се правят все повече родови и дружески срещи на изселени във вътрешността на страната родопчани. Днес символ на събора е самобитният гайдарски оркестър "Сто каба гайди", основан през 1961г. Гайдарите, които вземат участие в оркестъра, са от различни родопски села. Те се събират в навечерието на събора и правят една-единствена обща репетиция.
Роженският събор дава възможност за изява на множество знайни и незнайни родопски изпълнители. Именно от Рожен излита и песента "Излел е Дельо хайдутин" в изпълнение на Валя Балканска, за да кацне на борда на космическата станция "Вояджър", наред с музиката на Бах, Бетовен и Моцарт.