20 картини на Иван Милев от фонда на Художествената галерия в Казанлък вече са готови за пътуването си до Рим. Експозицията ще бъде открита на 17 март в галерия „България“ към Българския културен институт „Борис Христов“ и ще остане в италианската столица до 29 април.
В задграничната изложба на творби на маестрото, който е един от основателите на българския сецесион, е включена и най-прочутата творба „Ахинора“, която за първи път ще бъде показана извън границите на страната ни.
Галерия „България“ се намира в сърцето на историческия център на Рим, на улица „Монте Брианцо“ №60, в близост до площадите „Навона“ и „Боргезе“. Тя е открита в края на май 2021 година. За експозицията във Вечния град ще се грижат директорът на Казанлъшката галерия Пламен Петров, неговата колежка Албена Димитрова и реставраторката Кристина Белева. Все още не са ясни имената на официалните гости, които ще дойдат на откриването, но със сигурност картините на Иван Милев ще бъдат акцент в културния календар на Рим в следващите дни.
Иван Милев е талант, който съчетава своя самобитен и неповторим стил с влиянието на европейския сецесион, като произведенията му са силно свързани с народното творчество и иконописта. Критиците често го сравняват с големите майстори Густав Климт и Василий Кандински.
Eyrjfc преди 2 години
Eyrjfc преди 2 години