На 5 октомври 2016 година от 18.00 часа в залата на Културно-информационния център на ул. „Искра“ 4 Школата по изобразителни и приложни изкуства „Арт линия“ празнува 15 години от създаването си с изложба, наречена „Пъзел“. Освен рисунки на възпитаници на школата, ще бъдат представени и творби на преподавателите в школата – Ваня Запрянова, която ще видим не само като приложник, но и като художник, платна на Росен Дончев, Христина Христова и Маргарита Барганска.
15 години – над 600 възпитаници, повече от 10 000 рисунки, минимум 250 награди от национални и международни конкурси, 70 самостоятелни изложби, включително и зад граница, участия в 150 общи изложби, 50 пленера... Подредени като мъниста числа, създаващи цифровата визитка на Школата по изобразителни и приложни изкуства „Арт линия“. Смисълът на тези 15 години обаче не са само цифрите, а децата на Казанлък, превърнали се от учащи се в истински творци, от зрители – в ценители на изкуството. И зад всичко това стои една ведра, широко усмихната, грееща с огнената си коса казанлъчанка – художничката Ваня Запрянова.Завършила е специалността "Промишлен дизайн" в НГПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък, като за приемните изпити я подготвя художничката Веса Вълова. Художествената академия завършва със специалностите "Дизайн" и "Керамика".
„От малка исках да съм учителка – признава създателката на Школата по изобразителни и приложни изкуства „Арт линия“. – Започнах през октомври 2001 година с обучение на 3 деца, в края на първата година станаха 12, а след втората година – 35“. Геометричната прогресия, с която нарастват желаещите да се обучават при Ваня Запрянова й дава увереността, че това е нейното призвание. Още повече, че първият й ученик е нейният брат – Драгомир Запрянов, който тя подготвя за кандидатстване в Художествената гимназия. После двамата заедно следват в Художествената академия в София, но за съжаление трагична съдба застига Драгомир – в началото на 90-те години той загива в катастрофа заедно с фотографа Георги Димов.
Ваня трудно преживява загубата на своя брат, но знае ли човек неведомите Божии пътища – може би точно това я подтиква да започне работа с деца, да открива пред тях света чрез очите на изкуството, да ги научи да разбират изкуството и да знаят цената на творческия труд.
Началото на школата по изобразителни и приложни изкуства „Арт линия“ Ваня Запрянова поставя през 2001 година, като за преподавател привлича и дизайнерът Христина Христова. Започва с подготовка на ученици за кандидатстване в Художествената гимназия в Казанлък. После подготвя кандидат-студенти за Художествената академия и за специалността „Архитектура“. След това в школата идват деца на различна възраст, които имат влечение към рисуването. И така – над 600 възпитаници до днес, като част от тях вече са художници, дизайнери, архитекти, фотографи, аниматори, сценографи, иконографи, илюстратори. Към днешна дата прага на „Арт линия“ пристъпват и деца на 4 години, и възрастни, търсещи творческите заложби в себе си, надхвърли 40-те.
До 2008 година „Арт линия“ се помещава в сградата на Народно читалище „Възродена Искра“, а от 2010 година е част от новооткритата арт-галерия „Ателието“, създадена от художниците Ваня Запрянова и Росен Дончев. Това единствената галерия в България, която наред с професионалното изкуство представя и детското изобразително творчество.
„Нашата школа е със собствен почерк – разказва в навечерието на 15-ия рожден ден на „Арт линия“ Ваня Запрянова. – Непрекъснато търся различни форми за обучение – натурно рисуване, пленерно рисуване, конструктивно рисуване. Старая се да провокирам децата с различни идеи, за да открия таланта им и да го развия. Много от тях продължават напред и търсят професионална реализация в изобразителното и приложното изкуства, други избират различен път, но усетът към красивото остава завинаги.“
През 2006 година възпитаниците на „Арт линия“ правят най-дългата рисунка за Казанлък – 20 метра. Школата е инициатор и съорганизатор на най-дългата рисунка на България „Аз съм дете и обичам“, която има дължина 1 километър. Организатор е на два балготворителни конкурса, на инициатива за опазване творчеството на Чудомир чрез рисуване на оригинални негови творби, на инициатива за опаковане на дървета.
С рисунки от школата са илюстрирани първият детски пътеводител „Моят град Казанлък“, детска книжка за историята на свободата „Шипка – изгревът на Свободата“, книга на австралийската писателка Елизабет Хъни „Тайфата на улица „Стела“, “Врабчето“ на Яница Станчева, календари. С творби на децата от „Арт линия“ от пленер на връх Шипка е създаден първият филм-анимация за деца от възпитаник на школата, носещ заглавието „Шипченска епопея“.
Школата е организирала над 20 самостоятелни пленера в Казанлък, Шипка, връх Бузлуджа, храм „Рождество Христово“, Боженци, Трявна, Брацигово, Троян, Велико Търново, а възпитаници на Ваня са взели участие в повече от 30 национални и международни пленера.
Изложби от творби на децата са представени в Москва и Санк Петербург, в Мунаката – Япония, в София, Стара Загора, Габрово, Боженци. А награди за възпитаниците идват от конкурси в Украйна, Белгия, Русия, Пекин, Атина, Париж...
На снимката: Ваня Запрянова с автопортретите, сътворени от детските ръце и през детските очи на нейните малки възпитаници
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!