Щъркелов ден е !  Бабува се за бебе

Днес е Щъркелов ден, един от семейните празници в България, посветени на децата. Отдава се значение на проблемите на семействата без деца, правят се различни наричания и заклинания, за да бъде повикан "Щъркелът" в дома.

Почитат се семействата, приели рожба в дома си.

Над 145 хиляди са бездетните двойки в страната, по официални данни, като броят им непрекъснато расте. Причините за липсата на деца са различни: от чисто здравословни до психологически.

Не без значение е и стресът, в който младите хора израстват и който оказва негативно влияние на репродуктивната им способност.

Независимо от последните 15 години, в които все повече се дискутират въпросите на семейното безплодие, за българското общество стерилитетът все още е тема табу - срамен личен проблем, който трябва да се крие и който вменява вина.

По този повод Стефка Сарафова, председател на Сдружение “Зачатие”.е категорична, че дори и в публичните изяви се предпочита изразът “репродуктивни проблеми”, защото "звучи някак по-приемливо". Огромен процент от хората смятат, че стерилитетът в едно семейство се дължи на разгулния живот на жената и е последица от аборти. Представят си, че стерилитет се лекува само с ин витро и с много пари. Някои го смятат като наказание, с което трябва да се примирим. Масово у нас се шири мнението, че невъзможността да имаш деца е социален, а не здравословен проблем и опитите за лечението му са разхищение на средства.


От 3 години насам и Община Казанлък се обърна с поглед към семействата без деца в района, като с решение на Общинския съвет се отпускат средства за ин витро на процедури на семейства, подали документи за такава помощ. Специална комисия разглежда предоставените документи и подпомага семейства, отговарящи на съответните критерии. Кандидатстването за помощ е на практика анонимно, тъй като кандидатите са със специален код, а не с имена.

За настоящата година отпуснатите средства за тази цел са в размер на 10 хиляди лева, с 3 хиляди лева повече от предходната. През миналата година, през септември се роди и първото ин витро бебе в Община Казанлък. То е момче, носи името Ивайло.

Миналата година с пари по общинската програма ин витор, бяха подпомогнати 5 бездетни двойки с по 1 400 лева за извършване на различни изследвания. През първата година, от стартирането на програмата, 20 семейства поискаха финансова помощ за различни изследвания, в името на това да им се родят деца.