
4589 мъже и 2195 жени празнуват имен ден на Трифон Зарезан, когото българите наричат и Чипия
1 февруари – Денят на лозаря в чест на Свети Трифон се празнува от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите. Българската православна църква чества Трифоновден днес, 1 февруари. По стар стил и по народна традиция празникът на виното се чества и на 14 февруари.
Като оставим настрана домашното вино, което продължава да се налива в изби и механи, националната статистиката показва, че испанското е най-популярното вносно вино у нас. Испания е най-големият вносител на вино в България сред страните от Европейския съюз за периода януари – октомври 2016. Топ 3 допълват Италия и Франция. Сред страните извън ЕС най-голям вносител на вино в България е Република Молдова, следвана от Нова Зеландия и Чили. Внесеното количество вино у нас общо е 6,155 милиона литра.
Най-големи почитатели на българското вино в ЕС са поляците. За периода януари – октомври 2016 България е изнесла над 12 милиона литра вино за Полша, от общо 22,583 милиона литра износ. Що са касае до износа ни извън ЕС, най-много българско вино изнасяме за Русия, Китай и Япония.
3500 души са били заети в производството на 136 596 хил. литра вино от грозде през 2015 г. През учебната 2015-2016 г. 392 студенти са учили за агрономи, 347 - за технолози винари.
У нас има 2310 специализирани магазина за продажба на алкохолни и безалкохолни напитки през 2015 г. Средните цени на виното в България са 2,28 лева за 0,75 л бяло вино и 6,29 лева за 0,75 л червено. Средно българинът е изпил 4,6 литра вино през 2015 г., а българските домакинства са купили средно 5,7 литра вино от грозде при средна цена 4,03 лева.
На Трифон Зарезан у нас празнуват имен ден 4589 мъже и 2195 жени. В Казанлък данните сочат, че имениците са малко, Трифон и Трифонка са имена, характерни за Северна България. И все пак, наред с лозарите и винарите, наздравица вдигат днес 36 казанлъчани, носещи името Трифон, Трифонка- 3, Гроздан- 3, Гроздана- 2, Рачо- 20, Радка- 368, Веселин- 218, Веско - 7, Веселина- 158, Веса- 8.
Българската православната църква почита днес паметта на Свети мъченик Трифон, наречен от народа Зарезан, защото се отбелязва в началото на пролетния сезон, когато започва резитбата на лозята.
Свети Трифон живял праведно и загинал мъченически заради вярата си в Христа. Заради силната си вяра още от младини той бил надарен от Бога с лечителска дарба.
По времето на гоненията срещу християните при римския император Декий Траян, управлявал от 249 до 252 г., Трифон бил арестуван, подложен на мъчения и осъден да бъде обезглавен. Точно преди да отсекат главата му, той се помолил да го стигне смъртта по-бързо, склонил глава и починал.
Денят на Свети мъченик Трифон се отбелязва първоначално у нас на 14 февруари, като Ден на лозаря. През 1968 г. след въвеждането на Григорианския календар от Българската православна църква датите на църковните празници се изместват.
Трифоновден е включен към цикъл от три последователни дни, наречени Трифунци - 1, 2, 3 февруари. На 1 февруари се празнува Трифоновден, на 2 февруари - Сретение Господне, а на 3 февруари - Свети Симеон.
Светецът лозар от българската народна митология е съвсем различен. Според една широко разпространена по всички български краища легенда, на 40-ия ден след Рождество (на Сретение Господне) Богородица тръгнала с Младенеца към храма за очистителна молитва. По пътя срещнала Трифон, който отивал да си реже лозето. Тя го поздравила любезно, а той вместо да отговори възпитано, й се подиграл, че има незоконнородено дете. Богородица си продължила по пътя и малко по-късно срещнала жената на Трифон. Казала й бързо да тича към лозето, защото мъжът й си е порязал носа. Поръчала й също да носи парцали, кълчища, вълна, яйца, мас и други материали за лепене и превързване. Когато пристигнала на лозето, Трифоница видяла, че мъжът й е жив и здрав. Тя му разказала за срещата си с Богородица, а Трифон сърдито й отговорил: “Аз да не съм пиян, че да си отрежа носа, аз режа ето така, а не така.” И в този миг наистина си го отрязал. Затова е Зарезан, а някъде го наричат и Чипия.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!