Новаторският филм "Началото на живота" идва в Казанлък

"Началото на живота” е новаторски документален филм, който изследва как средата в ранното детство влияе върху когнитивното, социалното, емоционалното развитие на детето. Филмът беше разпространен по целия свят през юни 2016 г., през: Google Play, Netflix и iTunes. Той идва в Казанлък, благодарение на СНЦ "Бъдеще за децата" на 27 юни. прожекцията е от 17 часа в ЛХМ "Чудомир".

Филмът е подкрепен от УНИЦЕФ и в него участват супермоделът Жизел Бюндхен и носителят на Нобелова награда за икономика Джеймс Хекман. Идеята е на режисьора Естела Ренър (“Живот въпреки килограмите”) и е продуциран от бразилската продуцентска къща „Мария Фарина Филмс”.

90-минутната документална продукция бе създадена в отговор на напредъка в областта на неврологията, който разкрива решаващата роля на първите години от живота на детето и влиянието им върху възможностите за постигане на бъдещи успехи.

Филмът, заснет в Аржентина, Бразилия, Канада, Франция, Италия, Кения и Съединените щати, документира първите години от живота на децата и техните семейства и включва интервюта с водещи специалисти в областта на ранното детско развитие.

„Ефективното ранно детско развитие се осъществява тогава, когато децата се чувстват нахранени, обгрижени, защитени и обичани. Когато децата получат всеки един от тези ключови елементи във формиращите години от живота, те имат най-добрия възможен шанс за пълноценно развитие“, заявява Пиа Брито, ръководител „Ранно детско развитие“ в УНИЦЕФ. Тя добави, че „този прекрасен филм, който имаме удоволствието да подкрепим, показва как социалната среда е също толкова важна за детското развитие, колкото и генетичните фактори. Доказателствата би трябвало да убедят правителствата по света да действат сега и да превърнат в приоритет инвестициите в най-ранните години от живота на детето – от родителство до грижа и програми за ранно детско учене за всички деца“.

Семействата, участващи във филма, са с различна културна, етническа и социална принадлежност, а сред тях са както хора като супермодела Жизел Бюндхен в Бразилия, така и такива като Фула – момиче, което сама се грижи за своите братя и сестри в Индия. Отпускът по майчинство, ролята на бащата, съвместното родителство, бедността, детските права, насилието и неглижирането са сред темите, които се засягат във филма, осигурявайки уникална база за по-добро разбиране на ранното детско развитие.

„Емоционалните спомени както за доброто, така и за лошото в този най-ранен период, имат огромно влияние за формирането на индивида и за структурирането на неговите възможности ”, каза режисьорът на филма Естела Ренър.

Във филма носителят на Нобелова награда за икономика Джеймс Хекман твърди, че „правилната грижа за нашите малки деца е възможно най-добрата инвестиция, която може да се направи за бъдещето на човечеството”.

Филмът е подкрепен още и от фондация „Мария Сесилия Сауто Видигал”, фондация „Бернард Ван Лиър” и институтът „Алана”. Дублиран е на 6 езика и е субтитриран на общо 21.