Възпитаникът на казанлъшката Природо- математическа гимназия и ученик на легендариня Теодосий Теодосиев- проф. д-р Теньо Попминчев е създател на първия по рода си настолен рентгенов лазер.
Българският учен 39 годишният Теньо Попминчев е посочен в класацията на жури от нобелови лауреати като един от десетте души в света с най-голям потенциал да направят големи открития в бъдеще, съобщи списание Science News.
Проф. д-р Теньо Попминчев е създател на първия по рода си настолен рентгенов лазер, наричат го “швейцарско ножче от светлина”. Той и брат му д-р Димитър Попминчев са начело на екип в изследователския институт JILA в Колорадо, който е работил по проекта.
В класацията на нобеловите лауреати влизат 10 млади учени, които вече са получили признание за постиженията си. Според Science News това са упорити хора, но и мечтатели, практици, но и творци.
Предишните догми в моята област бяха, че не може да се направи рентгенова светлина с лазерни свойства, на принципите на които ние основаваме нашите изследвания, казва проф. Попминчев. Българинът убеждава колегите си да променят съществуващата технология. И насочват инфрачервен лазер в камера с благороден газ под високо, а не под ниско налягане.
Така се генерират кохерентни рентгенови вълни в лаборатория. За откритието си проф. Попминчев е награден от Росен Плевнелиев с почетния знак на президента. Теньо Попминчев е роден през 1977 г. в Казанлък и е един от учениците в школата по физика на Теодосий Теодосиев.
Да достигнеш до това, което търсиш в изследванията си, т.е. до нещо практично, което би се използвало от много хора – подобно изживяване е неповторимо, споделя д-р Теньо Попминчев, чиито научни интереси са в областта на атомната, молекулярна и оптична физика.
Рецептата му за успех е пълното отдаване. Името на българина се появи в най-реномираните в света научни списания, както и в гледаните от стотици милиони хора телевизионни канали CNN и BBC. Това се случи след като през миналата година авторитетното списание Science публикува новината, че международен екип от физици, начело с българина Теньо Попминчев, е разработил първия по рода си настолен рентгенов лазер, който може да бъде използван за биологични, физически и други научни изследвания.
Теньо Попминчев е роден в Стара Загора, но израства в Долината на тракийските владетели, в Казанлък. Завършва местната Природо-математическа гимназия. Именно там се потапя в сложния и изпълнен с много предизвикателства свят на науката. А пътят към него му разкрива известният учител по физика Теодосий Теодосиев, през чиято школа са преминали много от успешните не само у нас, но и по света, млади български учени. Отдаденият на работата и на възпитаниците си преподавател помага на колебаещия се тогава Теньо да направи избора си между математика и физика. Теодосий Теодосиев ми каза, че физиците са по-добри математици и ми даде за пример физик като Нютон, спомня си младият учен думите на своя учител и признава:
"Това наклони везните към физиката и така от 7 клас започнах да се занимавам с физика. Винаги съм бил в разширения отбор за международните олимпиади по физика, но не бих казал, че съм бил изключителен състезател. Участвал съм в две олимпиади: в Пекин и в Осло, и спечелих само бронзов медал. Интересното е, че учителят ми по физика ми припомни, че експерименталните ми резултати още тогава бяха включени в обзорната книга на една от олимпиадите. Имаше дори период, в който смятах да се откъсна от физиката, защото бях приет в СУ с национална диплома, което ми позволяваше да избера произволна специалност без приемен изпит. Естествено, имаше много други алтернативи, но сега осъзнавам, че са нужни между 7 и 10 години, за да станеш експерт на световно ниво в дадена област. Чувствах се тогава донякъде специалист и затова продължих с физиката. По-късно проф. Иван Христов от СУ, който работи съвместно с научен екип от института в Колорадо, ме насочи към тях. Добре е да се работи с най-добрия „майстор” в света. Човек се учи най-добре от „майстори”, а не от институции и от книги."
През май възпитаникът на ПМГ "Никола Обрешков" проф. Теньо Попминчев получи и най- високото отличие за наука в България- Почетният знак на Президента на Република България.
Източник: БЛИЦ, по материал на американското списание Science News
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!