От 25 октомври ще започне приемането на заявления по интервенциите в лозаро-винарския сектор, включени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 година. Това стана ясно на среща на министъра на земеделието и храните Георги Тахов с представители на бранша. По интервенцията „Преструктуриране и конверсия на лозя” определеният бюджет е 15.6 млн. лева.
От 1 до 15 декември ще се проведе прием по двете промоционални интервенции „Информиране в държавите членки“ и „Популяризиране в трети държави“, а по интервенциите “Инвестиции в лозаро-винарския сектор и инвестиции в екологични съоръжения” заявления ще се подават от 15 януари до 15 февруари 2025 година.
По информация от Държавен фонд „Земеделие“, по вече проведените приеми за сектора през тази година за инвестиции, преструктуриране и застраховане на реколтата, до момента са изплатени над 14.2 млн. лева.
Участниците в срещата обсъдиха актуалната ситуация с гроздобера и предизвикателствата пред сектора с оглед състоянието на пазара на вино в Европа.
„Инструментите за управление на риска, иновациите и засилването на позициите на българските вина на международния пазар са основните въпроси, свързани с бъдещето на сектора“, заяви министър Тахов. Той запозна браншовите организации с предприетите до момента стъпки от МЗХ за възстановяването на хидромелиоративната инфраструктура и увеличаване на поливните площи.
По данни на Изпълнителната агенция по лозата и виното (ИАЛВ) за тазгодишната реколта към 4 октомври, изкупеното грозде от винарските предприятия е 84 418 660 килограма.
Заради високите температури гроздоберът започна по-рано в сравнение с предходни години и се очаква да приключи по-рано, но все още кампанията продължава с брането на късните червени сортове. През 2023 винарските изби са изкупили общо 93 047 805 кг грозде.