България е произвела розово масло по предварителни данни през 2024 г. около 2300 килограм, което прави 23 милиона евро, изчислено спрямо сегашните стойности на международния пазар от 10 хил. евро за килограм.
За първото полугодие на 2024 г. са изнесени 841 кг розово масло, конкрет и абсолю, но на средна стойност 10 350 долара за кг, съобщават Сдружението на производителите на етерични масла „Дестилирано в България“.
От там обявиха предварителните данни от производството и проучване на пазара в сектора, по време на третата национална среща на производителите на етерични масла в България, която се проведе в столицата. Въпреки известното отстъпление в света към етеричните масла ситуацията с розата у нас се стабилизира, а показателно е, че спадът при площите е овладян, каза експертът.
Според Сдружението търсенето намалява, защото се връща към нормалните си граници след пика по време на ковид пандемията.
Тревожна тенденция е, че осем от топ 10 пазарите бележат спад, като най-големият е американският. За сметка на това се увеличават клиентите в Индия и Швейцария.
Тенденцията засяга и България, което показват данните за външната търговия за 2023 г. спрямо 2022 г. Според тях с над 30% спада износът на етерични продукти, но намалява и вносът.
За периода пазарният ни дял в света се понижава от 0,7% до 3%.
И докато ситуацията с Роза Дамасцена показва устойчивост, на фона на сриващия се пазар площите с лавандула, те намаляват с 26 хил. дка за година и вече са под 50% от пика през 2020 г.
През 2024-та са реколтирани 105,9 хил. дка, което е със 17% по-малко от 2023 г. Прибрани са 39,8 хил. т. Добруджа е лидер в ликвидирането, като в района на Добрич са унищожени 2694 ха, което е 41% от площите.
Положително е, че нови български сортове показват високо качество на маслото и рандеман. Свиването на суровина обаче ще доведе до затварянето на голям брой дестилерии, прогнозират от Сдружението.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!