
Щетата от недеклариране на доходите в сектор „Плодове и зеленчуци“ е в особено големи размери. По тази причина държавата трябваше да предприеме кардинални мерки за промяна на действащите режими и въвеждането на задължителното предварително деклариране. Целта е изсветляване не само на този сектор, а и на продажбата на много други основни хранителни продукти“, коментираха от агенцията. Всяка трета проверка на борсите за плодове и зеленчуци завършва с акт.
Експертите от Главна дирекция „Фискален контрол“ обясниха реда и възможностите за деклариране, както и функционалности на електронната услуга, чрез която се обявяват данните от превозите.
Задължителното предварително деклариране на стоки с висок фискален риск беше въведено поетапно - от 01.10.2023 г. влезе в сила задължението за подаване на данни за превози с дестинация от друга държава-членка на ЕС към България или от нашата страна към държава от ЕС. Няколко месеца по-късно – на 3 януари, беше въведен и режима за задължително предварително деклариране на превозите на стоки с висок фискален риск, които започват от територията на трета страна и завършват в България, както и започващи и завършващи на територията на страната.
В сайта на НАП са публикувани отговори на най-често задаваните въпроси във връзка с предварителното деклариране на данни за превоз на СВФР.
За възникнали въпроси при ползването на услугата, потребителите могат да се обръщат към Информационния център на телефон: 0700 18 700, като изберат меню 7; на телефона на звеното по фискален контрол: (+359 2) 9859 6809; или като изпратят писмено запитване на ел. адрес: fisc.control@nra.bg.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!