15 регионални ВиК оператора ще получат през 2023 година по-малко увеличение на цените на ВиК услугите, сравнение с одобрените цени в техните бизнес планове. За шест от тези дружества действащите към момента цени дори ще бъдат намалени. За 5 регионални дружества пък се предлага по-високо увеличение спрямо одобрените цени на ВиК услуги – те са в областите Стара Загора, Варна, Плевен, Русе и Смолян. Сега за един кубик вода в Старозагорско абонатите плащат 4,12 лева.
Това се предвижда е доклад на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и проект за промяна на одобрените цени на ВиК услуги за 2023 г, разгледани на открито заседание и обществено обсъждане на 6 декември, съобщиха от комисията.
По закон след третата и след петата година от приемането на бизнес плановете на ВиК дружествата КЕВР трябва да ги актуализира утвърдените тях цени на услугите за следващата година, като отчита инфлацията и изпълнението на заложеното в плановете. В края на 2020 г. комисията е отчела степента на изпълнение на одобрените бизнес планове след третата година на регулаторен период 2017-2021 г. и е изменила одобрените цени на ВиК услуги за 2021 г. Със сегашната процедура регулаторът отчита изпълнението на одобрените бизнес планове през останалите две години от предишния регулаторен период - 2020 г. и 2021 г. През 2022 г. е извършен цялостен регулаторен преглед, включващ планови проверки на дейността на всички ВиК дружества за 2020-2021 г. При промяната на цените на услугите регулаторът отчита и ефекта от изпълнението на инвестициите, заложени от дружествата в техните бизнес планове, както и изпълнението на единните показатели за ефективност.
КЕВР контролира изпълнението на параметрите в бизнес плановете, тъй като в тях е заложен ангажиментът клиентите да получават качествена услуга срещу определената цена. Всяко неизпълнение на показателите от бизнес плана е нарушение на този ангажимент и води до съответната промяна в цената.
Предлаганите промени на цените за 2023 г. са според актуалната индивидуална оценка за резултатите от дейността на всеки отделен ВиК оператор с одобрен бизнес план. ВиК операторите, които са поели в бизнес плановете си конкретни ангажименти, но качеството на услугите им е влошено и обещаните инвестиции не са изпълнени, се санкционират и се намаляват одобрените им цени за 2023 г. За дружествата, които са доказали високо изпълнение на заложените цели, одобрените цени се увеличават.
В откритото заседание участваха представители на ВиК дружества от цялата страна, а в общественото обсъждане се включиха от МРРБ, омбудсманът Диана Ковачева, браншовите синдикати и други организации. В 14-дневен срок участниците в общественото обсъждане могат да внесат в КЕВР писмени становища по проекта за решение за изменение на одобрените с бизнес плановете цени на ВиК услуги за 2023 г. Окончателно решение ще бъде прието на закрито заседание на КЕВР на 30 декември.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!