Срути се част от източното крило на сградата на ПМГ „Никола Обрешков” в Казанлък. Това стана при изкопни работи за изграждане на ново крило, което да се превърне в Национален център по природо-математически науки. Според експерти, срутени са 120 кв. м. разгъната площ. Със заповед на началника на РО НСК - Стара Загора при РДНСК, е сформирана Експертна техническа комисия, която да направи необходимите обследвания на мястото, където се срути стена и част от крилото на ПМГ. Комисията ще набележи и мерки за по-нататъшни действия по самата сграда. Назначаването на комисията е съгласно изискванията на Наредба 1 на МРРБ за обследване на аварии в строителството. Образувано е и досъдебно производство по чл. 356 от НК за престъпления срещу народното здраве. Производството е срещу неизвестен извършител. Съдбата на част от срутилата се сграда, както и срокът, в който ще е факт бъдещият Национален център по природо-математически науки, ще са ясни в следващите седмици. За изграждането на последния, преди по-малко от месец правителството отпусна близо половин милион лева. Срутилата се част е от сграда, строена през 60-те години на миналия век и според запознати, на практика сградата е била с много плитки основи, изградени върху каменен зид.
До решението за съдбата на срутената част и изграждането на ново крило, учениците от Математическата гимназия ще учат в сградата на „Хуманитарната гимназия” в Казанлък .
Министърът на образованието, младежта и науката проф. Тодор Танев също посети училището, в което преди 9 месеца изнесе емоционална реч за талантите и възможностите на новия свят. Сега обаче отказа да погледне в лице разрушенията, но се зарече да се търси и накаже виновникът.
До предприемането на каквито и да е действия по полуразрушеното крило на ПМГ, районът около училището е затворен. Изключени са всички комуникации и съоръжения в гимназията. Общината е предприела мерки за денонощно наблюдение и охрана на обекта и района около него, с цел предотвратяване на нещастни случаи. Забранен е достъпът на хора до училището. Въпреки забраните, не са единични случаите на играещи деца на игрището, в северната част на училищния двор, които на практика нарушават заповедта. Това създава сериозни проблеми на охраната

Ето и хронологията на събитията за случилото се в ПМГ “Н. Обрешков“, вследствие изпълнени в съседство изкопни работи на строеж „Национален център за природо-математически науки“ ПМГ “Н. Обрешков“. Хронологията е предоставена от Община Казанлък.
1. Възложителят Община Казанлък на обект „Национален център за природо-математически науки“ е възложил дейностите по изпълнението му съгласно Закона на лица с изискваща се правоспособност за дейностите - проектиране, строителство и строителен надзор. Правоспособността на Проектанта (пълна проектантска правоспособност), Строителя (вписан в Централния професионален регистър на строителя) и Строителния надзор (лицензиран и вписан в регистъра на ДНСК) е проверена и доказана с документи по време на проведените обществени поръчки, с които е избрана проектантска фирма, строителната фирма и фирмата, упражняваща строителен надзор, както и е проверена и доказана при одобряване на инвестиционния проект и при откриване на строителната площадка.
2. В изготвения от Проектанта с пълна проектантска правоспособност проект в част „План за безопасност и здраве“ изрично е записано че „При изпълнение на изкопните работи в случай, че се установят разлики в нивата на фундиране на съседните съществуващи сгради, по-големи от посочените в чертежите, да се уведоми проектанта на част „конструктивна“ за предписване на необходимите корекции“ и са дадени указания, които Строителят и техническият му ръководител следва да предприемат преди започване и при извършване на изкопни работи в т.ч. по предписания на Проектанта-конструктор за укрепяване на откоси и основи под съседни калканни стени. При наличие на тези предписания в проектната част инвестиционният проект е одобрен и е издадено разрешение за строеж.
3. Строителната площадка е открита със съставения съгласно Закона Протокол обр.2 и е предадена за изпълнение на разрешеното строителство на избрания Строител. Строителят съгласно чл.163, ал.2, т.1 Закон за устройство на територията (ЗУТ) носи отговорност за всички строителни дейности, извършвани на площадката под ръководството на назначения от него технически ръководител, чието изпълнение съгласно същия закон се контролира от строителния надзор.
4. Съгласно Наредба 1/2007 г. за обследване на аварии в строителството, възложителят е уведомен с констативен протокол №1 за възникнала авария на 22 юни 2015 г. на строителната площадка. Възложителят - Община Казанлък незабавно и в съответствие с посочената наредба предприе действия за охрана, с оглед недопускане на нещастни случаи и запазване в непроменен вид на авариралите строителни конструкции и елементи на сградата, необходимо за обследване на аварията. Община Казанлък оказа и продължава да оказва пълно съдействие на Строителя за обезопасяване на строителната площадка след аварията, вследствие на което не е допуснато да пострада никой. Органите на ДНСК са незабавно уведомени за възникналата авария в съответствие с посочената наредба.
5. Към момента Община Казанлък изпълнява стриктно разпорежданията на РДНСК, която като орган на ДНСК е упълномощена да извършва действията по Наредба 1 за обследване на аварии в строителството. РДНСК е издала заповед за спиране на строежа и заповед за назначаване на Техническа експертна комисия (ТЕК). Комисията към момента е започнала своята работа и Община Казанлък оказва и ще оказва пълно съдействие на експертите от ТЕК, РДНСК, както и на всеки държавен орган, ангажиран с проверка и обследване на станалата авария.
6. След решението на Техническата експертна комисия с краен срок на работа 02.07.2015г., включително, съгласно заповедта на РДНСК, Община Казанлък ще възложи изработване на проект за ликвидиране на последиците от аварията, укрепването на сградата и дострояване в съответствие и съгласно предписанията на експертите. Своевременно Община Казанлък се обърна към Камарата на инженерите в проектирането и специалисти от Университета по архитектура, строителство и геодезия гр. София за оказване на специална помощ.
7. С писма Община Казанлък е уведомила застрахователните компании на лицата, участници в строителството - Проектанта, Строителя и Строителния надзор за предприемане на действия по отговорностите им съгласно застрахователните полици. Община Казанлък ще търси правата си за пропуснати ползи и причинени вреди при установяване от органите на ДНСК на причините за възникналата авария.