С изложба и лекция в Казанлък отбелязват 200-годишнината на „Рибния буквар“ С лекция на доц. д-р Бояна Минчева от Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ и изложба в Казанлък ще бъде отбелязано навършването на 200 години от издаването на „Буквар с различни поучения“, познат като „Рибния буквар“ от д-р Петър Берон. Организатори на събитието са Община Казанлък, ИМ „Искра“, Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ и ЛХМ „Чудомир“. То ще бъде открито от 17,30 часа на 23 октомври в Културно-информационния център.
Изложбата „Непознатият рибен буквар“ е на Националната библиотека и ще остане в Казанлък до 4 ноември. Посетителите на лекцията и на откриването ще могат да видят три от общо четирите екземпляра на „Рибния буквар“, съхранени в Казанлък. Двете книги са от първото издание от 1824 година и са притежание на Исторически музей „Искра“ и на Общинска библиотека „Искра“, а третата е от 1862 година и е от фонда на Литературно-художествен музей „Чудомир“.
По време на събитието ще бъде показан и филмът „Буквар с различни поучения“, предоставен от Националния музей на образованието в Габрово, които са предвидили и подарък за присъстващите на лекцията ученици – музейна тетрадка „Рибното букварче стана ми другарче“.
Тази година се навършват 200 години от издаването на една от най-емблематичните книги в нашата история. „Буквар с различни поучения“ е детска енциклопедия, която включва основни познания по граматика, физика и аритметика, поучения, басни и илюстрации на животни. Издаден е през 1824 година в Брашов. Популярността му е толкова голяма, че неговият автор доживява още шест издания на буквара (1841, 1846, 1847, 1850, 1856 и 1862 г.). Това е първият учебник, който бележи началото на светската система на обучение.