От първи март тази година декларирането и плащането на местни данъци и такси по електронен път се извършва през портала на Министерство на електронното управление, а не през НАП и вече над 2000 души са се възползвали от тази възможност. За два дни са събрани над 300 хиляди лева за местни данъци и такси.
Тези услуги ще бъдат премахнати от електронната платформа на приходната агенция, но за улеснение на потребителите ще бъде осигурена връзка към сайта на министерството.
Целта на промяната е да бъде сведено до минимум времето за обработката на декларираните от потребителите данни, както и на синхронизацията на информацията за платените местни данъци.
Министерството на електронното управление положи усилия да предостави възможност на гражданите и бизнеса да направят справка за своите задължения в реално време. Това може да стане от почти всяка една община в България. В системата фигурират 252 общини, а 13 още не са се присъединили още.
За да бъдат заплатени или проверени данъците към различни общини, има изискване за идентификация на потребителя. Тя може да стане с квалифициран подпис, ПИК на НАП или ПИК на НОИ.
Услугата е напълно безплатна за гражданите и бизнеса, посочи той. Преди това имаше такса за заплащането на съответните местни данъци и такси".
Новите правила улесняват плащането на данъци от хората, които живеят в чужбина, но притежават имот у нас, както и тези, които имат имоти в няколко общини. Няма значение дали дебитната или кредитна карта, с която се плаща, е издадена у нас, или в чужбина. На едно място могат да се видят всички задължени и да бъдат заплатени с една транзакция.
Отстъпките има до 30 април, съгласно Закона за местни данъци и такси. Те важат и когато се заплаща по електронен път.