Старозагорското село Змейово отбелязва своя традиционен Празник на пелина на 21 декември. Началото ще бъде дадено в 10 часа на площада пред читалището. Организаторите от Кметство село, местното НЧ „Пробуда – 1928“ и Община Стара Загора са подготвили богата културна програма. Качествата на змейовския пелин и славата на местните майстори са прочути далеч извън границите на региона, затова на празника идват гости и любители на сладко-горчивия еликсир от цялата страна.
Над 15 самодееца в 9.30 ч. по стар български обичай ще посрещат гостите с хляб и сол. Повече от 150 участниците в културните прояви, които ще се грижат за доброто настроение на гостите на празника.
В конкурсната част на шестнадесетото издание ще участват 20 майстори на възраст от 24 до 73 г.. Част от тях, заедно със своите семейства, ще бъдат облечени в народни носии и ще бъдат разположени в читалищния двор с интересни автентични кътове. Разнообразни търговски обекти по продължение на главната улица ще изпълнят центъра на селото. Жури в конкурса ще бъдат специалисти – технолози от известни винарни.
Участниците в конкурса за най-добър майстор на змейовски пелин ще получат грамоти и малки награди за участие, а отличените ще бъдат наградени с дипломи за цвят, бистрота, аромат, трето, второ и първо място.
Награждаването и връчването на грамотите на всички участници в конкурсната част е от 12.30 часа.
Изследвания на Тракийския университет доказват уникалността на змейовската традиция, като единствена в света - с билките, които влизат в състава на напитката, големите количествата на сладък пелин и начина на приготвяне на напитката.
За поредна година в празника на пелина ще се включат членовете на старозагорския Клуб на любителите на историческо оръжие „Поп Минчо Кънчев“, и членове на клуб „Традиция“ от градовете Стара Загора, Ямбол, Нова Загора и Шумен. Гости и участници в празника на пелина ще бъдат и членове от клуб „Бдинци“ от Видин.
Празникът на пелина 2024 г. се реализира по програма „Култура“ на Община Стара Загора с проект „Наложен змейовски пелин – традиция и наследство“. Партньори са Тракийски университет, Фонд научни изследвания към Министерство на образованието и науката, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) към БАН, Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей „Бит и култура“ към БАН.
0 коментара
Все още няма коментари към публикацията. Бъдете първи и споделете Вашето мнение!